کنترل و تشخیص بیماری آسم در زنان

0

زنان ممکن است برای اولین بار در طول یا پس از بارداری دچار حمله آسم شوند. شواهدی وجود دارد که ممکن است تغییرات هورمونی در طول چرخه ماهیانه یک زن او را تحت تاثیر قرار دهد. یا می تواند قبل یا در طول دوره قاعدگی به وجود بیاید. در نظر داشته باشید زنان همچنین بیشتر از مردان به علت بیماری آسم می میرند.

محققان مطمئن نیستند که چرا راه های هوایی بعضی از مردم به چیزهایی در محیط حساس تر هستند. افراد مبتلا به آسم ممکن است به پروتئین های خاصی آلرژی داشته باشند که ممکن است در هوا نیز وجود داشته باشند و یک حمله را برای آنها ایجاد کند. البته بیش از حد 70 درصد آنها به ذرات موجود در هوا آلرژی دارند.

تحریک کننده های شایع آسم:

تحریک کننده های خاص ایجاد آلرژی شامل: گرد و غبار، شوره بدن حیوانات، غذاهای خاص و یا مواد شیمیایی هستند که در نگهداری مواد غذایی استفاده می شود. برخلاف باور عموم مردم سگ و خز گربه آلرژی ایجاد نمی کند. در عوض یک پروتئین موجود در بزاق حیوانات خانگی، شوره و ادرار بعضی از آنها انسان ها را دچار آلرژی می کند. البته هر چیزی ممکن است اشخاص حساس را دچار آسم و آلرژی کند. چیزهایی مانند: دود سیگار، هوای سرد و آلودگی، ورزش و حتی استرس می تواند حمله آسم را در یک فرد آغاز کند.

کنترل آسم:

کنترل آسم شامل تسکین دهنده های کوتاه مدت علائم و استراتژی های بلند مدت برای جلوگیری از وقوع حملات آسم است. استفاده از داروها و روش های رفتاری و اجتناب از محرک هایی که به ایجاد آسم منجر می شوند، هر دو به موفقیت کنترل آسم کمک می کنند. یکی از موفقیت های جلوگیری از آسم آموزش و مشاوره صحیح با یک پزشک است. علائم آسم ممکن است حتی زمانی که دارو به صورت منظم مصرف می شود، عود کنند که این نیازمند یک ارزیابی مجدد با یک پزشک حرفه ای و متخصص است.

تشخیص آسم:

در حالی که پزشکان متخصص می توانند با یک مشاوره و انجام آزمایش های مورد نظر آلرژی را تشخیص دهند اما ممکن است علائم آسم گاهی اوقات با یک عفونت باکتریایی اشتباه شود. آنتی بیوتیک ها معمولاً در کنترل آسم موثر هستند. تست ریوی برای تشخیص عملکرد ریه بسیار ضروری است. حملات متوسط و خفیف برای افرادی که مبتلا به آسم هستند بسیار معمولی است. در زمان وقوع این حملات فرد ممکن است احساس بی قراری، سفتی قفسه سینه، خس خس و یا سرفه کردن داشته باشد. اما حملات شدید باعث قطع تنفس، تنگی نفس، اشکال در صحبت کردن و از دست دادن آگاهی باشد، البته اگر بلافاصله درمان نشود. علائم آسم و شدت آن می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد اما باید همیشه آنها را جدی گرفت.

دکتر سلام


پاسخ دهید