معرفی شرکت شل – فروش روغن بهران و نفت پارس و ایرانول

0

معرفی شرکت شل – فروش روغن بهران و نفت پارس و ایرانول

خرید روغن صنعتی،فروش روغن صنعتی،خرید روغن موتور،فروش روغن موتور،خرید روغن بهران،فروش روغن بهران،قیمت روغن موتور،خرید روغن،ایرانول،نفت پارس،موبیل،توتال،کاسترول

رویال داچ شل

رویال داچ شل، (به انگلیسی: Royal Dutch Shell) که معمولأ بنام شل شناخته می‌شود، شرکت هلندی-بریتانیایی است، که دفاتر مرکزی آن، در شهرهای لاهه، هلند و لندن، بریتانیا مستقر می‌باشند.

رویال داچ شل، از اولین شرکت‌های نفت و گاز جهان است. این کمپانی، در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان دومین شرکت بزرگ جهان، انتخاب شد. این شرکت همچنین، یکی از شش کمپانی بزرگ نفتی جهان است، که با عنوان “سوپرمیجر”، شناخته می‌شوند.

حوزه فعالیت‌های شرکت رویال داچ شل، کل زنجیرهٔ صنایع نفت و گاز را در بر می‌گیرد، از اکتشاف، استخراج، پالایش؛ نفت خام و گاز طبیعی گرفته، تاتوزیع و بازاریابی نفت، گاز و فراورده‌های نفتی. بخش دیگر عملیات شرکت شل، مربوط به احداث خطوط لوله انتقال و نیز ساخت پالایشگاه‌ها،مجتمع‌های پتروشیمی و کارخانجات شیمیایی می‌باشد.

این شرکت همچنین، در زمینه تولید و ارائه محصولات پتروشیمی، فرآورده‌های شیمیایی، تولید و توزیع برق معرفی شرکت شل فعالیت می‌کند. کمپانی شل، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان است، که تولید و توزیع سوخت‌های زیستی، انرژی بادی، انرژی خورشیدی و هیدروژنی را در بر می‌گیرد.

شرکت شل دارای عملیات، در بیش از ۹۰ کشور جهان است و ۴۷ پالایشگاه را در مالکیت دارد. ظرفیت تولید نفت خام شرکت رویال داچ شل بطور متوسط معادل ۳٫۱ میلیون بشکه در روز است. این شرکت مالک شبکه گسترده‌ای از ۴۴٫۰۰۰ جایگاه پمپ بنزین در کشورهای مختلف جهان می‌باشد. بزرگترین شرکت تابعه رویال داچ شل، شرکت نفت شل است، که مدیریت دارایی‌های این شرکت در ایالات متحده آمریکا را بر عهده دارد. از سایر زیرمجموعه‌های شل، می‌توان به: شل کانادا، شل استرالیا، شل نیجریه، شل کمیکال، گسترا و شل پاکستان اشاره کرد.

بخشی از سهام رویال داچ شل، در بازارهای بورس لندن، بورس نیویورک و بورس یورونکست آمستردام معامله می‌شود. شرکت شل در تاریخ ۶ ژوئیه ۲۰۱۲ با ارزش بازار ۱۴۰٫۹ £ میلیارد پوند، بعنوان بزرگترین شرکت فعال در بورس لندن، معرفی شد.

شرکت رویال داچ شل در سال ۲۰۱۱ بیش از ۴۷۰ $ میلیارد دلار درآمد داشته، که در حدود دو نفت پارس سوم آن‌را، از بخش بالادستی صنعت نفت کسب کرده است.

shell company

تاریخچه

ریشه‌های تاسیس رویال داچ شل، از دو بخش یا دو بازوی جداگانه، تشکیل شده است.

 • شرکت رویال داچ
 • شرکت شل

شاید بتوان شرکت‌های بسیاری را در جهان نشان داد، که به مرور زمان، حوزه فعالیت خود را تغییر داده و پس از مدتی، در شاخه‌ای جدید، به فعالیت پرداخته‌اند. اما تعداد شرکت‌هایی که این تحول کسب‌وکار، در آن‌ها رخ داده و برای آن‌ها جهشی رو به جلو بوده و باعث پیشرفت فوق‌العاده آن‌ها شده، انگشت‌شمار است. ابر شرکت رویال داچ شل، یکی از این شرکت‌ها محسوب می‌شود.

سال‌ها پیش، که مارکوس ساموئل پدر، تجارت اشیای عتیقه را در بریتانیا آغاز کرد، سپس صادرات و واردات صدف دریایی را به آن افزود، تصور نمی‌رفت که صدف‌های زیر دریا، آرام‌آرام به نفت‌کش‌های غول‌پیکری تبدیل شوند، که نفت و فراورده‌های نفتی را جابجا نمایند.

برادران ساموئل، اگرچه راه پدر را در پیش گرفتند، اما مارکوس ساموئل پسر، در اواخر عمر خود، شرکت حمل‌ونقل و تجارت شل را تاسیس کرد، که پس از ادغام با شرکت نفت رویال داچ در سال‌های آغازین قرن بیستم، ابرشرکت رویال داچ شل، متولد شد.

Oil platform
Oil platform

شرکت نفت رویال داچ

شرکت نفت رویال داچ، (به انگلیسی: Royal Dutch Petroleum Company) یا شرکت نفت سلطنتی هلند، شرکت نفتی هلندی بود، که در سال ۱۸۹۰ میلادی توسط جین باپتیست آگوست کسلرو هنری دیتردینگ بنیانگذاری شد.

این شرکت، زمانی شکل گرفت، که موضوع توسعه نفت در سوماترا، مطرح شده بود. تحت مدیریت کسلر و دترونیگ، سازمانی تشکیل شد، که از استراتژی ذخیره‌سازی و انتقال نفت استفاده می‌نمود.

اولین فعالیت شرکت رویال داچ، به دستور ویلیام سوم؛ پادشاه هلند و بمنظور اکتشاف و حفاری در حوضه‌های نفتی واقع در هند شرقی هلند، که امروزه اندونزی خوانده می‌شود، آغاز شد.

شرکت شل

شرکت شل، (به انگلیسی: Shell) یک شرکت بریتانیایی بود، که در سال ۱۸۹۷ توسط مارکوس ساموئل و برادرش؛ ساموئل ساموئل، در پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند تاسیس شد.

فعالیت اولیه شرکت شل، در قالبی غیرنفتی شکل گرفت. در سال ۱۸۳۳ مارکوس ساموئل اول، یک فروشنده جوان اشیای عتیقه در شرق لندن، تصمیم می‌گیرد، تجارت خود را گسترش دهد. او صدف‌های دریایی واقع در دریای خزر را، برای کار خود برمی‌گزیند، که در روغن موتور آن روزها، بازار خوبی داشت و همین کار، موفقیت او را در صادرات و واردات رقم زد.

نیم قرن بعد، مارکوس ساموئل پسر و برادرش، کسب‌وکار خانوادگی را، ادامه و آن را توسعه دادند. آنها شروع به صادرات ماشین‌آلات، پارچه و ابزار از بریتانیا نمودند، سپس از خاور دور، برنج و چینی‌آلات وارد می‌کردند.

در بازگشت از سفر ژاپن، مارکوس به کسب‌وکار صادرات نفت به باکو و روسیه علاقمند شد. در آن دوره، انتقال دریایی نفت، معضلی برای همه شرکت‌های نفتی به‌شمار می‌آمد. بشکه‌ها نشت پیدا می‌کرد و فضای بسیاری نیز، در کشتی اشغال می‌شد. برادران ساموئل، برای نخستین بار از مخزن، بمنظور نگهداری و حمل نفت، استفاده کردند، که در این صنعت، یک رویکرد انقلابی محسوب می‌شد.

سال ۱۸۹۲ اولین نفتکش‌ها توسط شل، مورد بهره‌برداری قرار گرفت. ابتکار دیگر نیز، استفاده از کانال سوئز بود. در سال ۱۸۹۷ نام شل، با برند (نشان تجاری) معروف خود؛ «صدف» ظاهر شد.

با آنکه مارکوس ساموئل پسر، در یک سال پایانی عمر، دچار سرطان شده بود، اما همت خود را به کار برد و این شرکت را ثبت نمود، که ابتدا نام آن را “سندیکای تانکر” گذاشت. این نام بسرعت بهشرکت حمل‌ونقل و تجارت شل تغییر یافت. تا سال ۱۹۱۹ میلادی، شرکت بریتانیایی شل، دارای هشت کشتی نفت‌کش بود.

شرکت شل

رویال داچ شل

شرکت رویال داچ شل، در سال ۱۹۰۷ بمنظور رقابت با کمپانی استاندارد اویل، متعلق به جان دیویس راکفلر و نیز برای رفع چالش‌های ایجاد شده، بعلت بحران سال ۱۹۰۷ دو شرکت رویال داچ و شرکت شل، با هم ادغام شدند.

شرایط ادغام نیز به اینصورت بود، که در شرکت جدید، طرف بریتانیایی مالک ۴۰٪ از سهام و طرف هلندی ۶۰٪ از سهام را، به خود اختصاص می‌داد. شرکت تازه تاسیس، رویال داچ شل نام گرفت و برای نخستین بار، در شهر لندن ثبت گردید.

شرکت جدید، خیلی سریع به شهرت رسید. دو سال پس از تاسیس، سوخت هواپیمای اولین فردی که، بر فراز کانال انگلیس پرواز کرد، از شرکت رویال داچ شل، تامین شد.

رویال داچ شل
رویال داچ شل

دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی

در سال ۱۹۲۱ شرکت شل-مکس اند بی‌پی، که محصولات خود را با دو برند شل و ایگل، در بازار انگلیس عرضه می‌کرد، تشکیل شد.

در انتهای دهه ۱۹۲۰ رویال داچ شل، پیشرو و رهبر شرکت‌های نفتی دنیا بود و با تصاحب ۱۰٪ درصد از نفتکش‌های جهان، معادل ۱۵٪ درصد از مجموع نفت خام جهان را، تامین می‌کرد.

در سال ۱۹۲۹ شرکت شل کمیکال تاسیس و به شل اضافه شد، که بخشی از موفقیت‌های سال‌های آتی شرکت شل، مدیون فعالیت‌های این شرکت تابعهبوده است. این شرکت، در آغاز دهه ۱۹۳۰ میلادی، وارد بازار ایالات متحده آمریکا شد.

اما در سال ۱۹۳۲ و همزمان با بحران اقتصادی آن دوران، با مشارکت شرکت نفت انگلیس، بریتیش پترولیوم؛ شرکت شل-مکس اند بی‌پی با هدف عرضه محصول، در بازار بریتانیا، تشکیل شد. (این مشارکت تا سال ۱۹۷۵ پابرجا بود)

دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی

در سال ۱۹۴۶، رویال داچ شل، برنامه‌های اکتشافی جدیدی در آفریقا و آمریکای جنوبی اجرا کرد و اولین نفت زیر دریا را، در خلیج مکزیک استخراج نمود.

این شرکت، در سال ۱۹۴۹ به شرکت شل تغییر نام داد. در سال ۱۹۵۰ شل، به تیم فراری، در مسابقات فرمول یک پیوست.

در ۱۹۵۲ شرکت شل اولین شرکت هلندی بود، که از فناوری رایانه‌ای، در صنعت نفت استفاده نمود. این رایانه از سری فرانتی مارک بود و در آزمایشگاهآمستردام، متعلق به این شرکت، راه‌اندازی شده بود. در سال ۱۹۵۴ شرکت شل، با مشارکت در قرارداد کنسرسیوم، به بازار نفت ایران، وارد شد.

شرکت شل دهه ۱۹۲۰

دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی

کمپانی شل، در دهه ۱۹۶۰ میلادی، با تغییر سیاستگذاری خود، به شرکتی بین‌المللی تبدیل شد و مدیریت وقت شل افراد محلی را، در راس پست‌های حساس و کلیدی شرکت، قرار داد. شعار شل در این دوران «محلی فکر کنید و محلی عمل کنید» بود.

در دهه ۱۹۶۰ میلادی این شرکت، حضور قوی در خاورمیانه داشت و اکتشافات جدیدی در آزمایشگاه‌های متعدد آن، به بخش عملیاتی صنعت نفت جهان، عرضه گردید. رزین‌های اپوکسی و شوینده‌های مایع، از آن جمله است.

در سال ۱۹۷۱ با مشارکت شرکت رویال داچ شل و شرکت ایتالیایی؛ آجیپ، موفق به کشف بزرگترین میدان گازی جهان (گنبد شمالی مشترک با پارس جنوبیایران) در قطر شد، که در سال ۱۹۷۳ دولت قطر، ۲۵٪ درصد از سهام این مشارکت را خریداری نمود و در ۱۹۷۴ دولت قطر سهم خود را به ۶۰٪ درصد افزایش داد و در نهایت، در سال ۱۹۸۰ مالکیت دولت قطر بر این مشارکت، کامل شد.

در ۱۹۷۳، بحران نفتی، شوک قیمتی وارد کرد و رویال داچ شل به دنبال کاهش قیمت نفت، اولین گام‌ها را، به سمت تولید انرژی‌های تجدیدشونده، مانند: انرژی خورشیدی و سوخت‌های پاک برداشت.

شرکت شل دهه ۱۹۶۰

دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی

در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی، رویال داچ شل کسب‌وکار ال‌ان‌جی را آغاز کرد و تولید سوخت‌های تجدیدشونده، رونق گرفت. در طول دهه ۱۹۹۰ سرمایه‌گذاری شل در زمینه انرژی خورشیدی، انرژی بادی، سوخت‌های پاک و انرژی هیدروژنی، بسرعت گسترش یافت.

دهه ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی

رویال داچ شل، در سال ۲۰۰۵ به یک تجدید ساختار سازمانی دست زد و براساس انرژی‌های نوین، شرکتی جدید را خلق کرد، که در ۱۴۶ کشور جهان، به صورت یک گروه جهانی از شرکت‌های انرژی، پتروشیمی و شیمیایی، عمل می‌نماید.

شل، تا دهه ۲۰۰۰ میلادی خود را به قله برترین‌ها، در حوزه نفت و فراورده‌های نفتی، کشانده بود. در اواسط دهه ۲۰۰۰ و در سال ۲۰۰۶ این شرکت با بکارگیریمدیرعامل اسطوره‌ای سابق شرکت نوکیا؛ یورما اولیلا در ریاست هیئت مدیره خود، رویای کسب مقام برتر در این حوزه را دارد.

باتوجه به اختلاف اندک، با دو شرکت اکسون‌موبیل و وال‌مارت و نیز دورخیز رویال داچ شل در سرمایه‌گذاری وسیع، در حوزه استراتژی‌های نوین و سوخت‌های پاک و تجدیدپذیر، بعید نمی‌نماید که در آینده‌ای نه‌چندان دور، این شرکت را، در راس فهرست شرکت‌های برتر جهان، ببینیم.

شرکت شل دهه ۲۰۰۰

نشان تجاری

لوگو یا نشان تجاری کمپانی رویال داچ شل، نمادی از اولین حوزهٔ فعالیتی این شرکت، یعنی صید و تجارت صدف می‌باشد.

نمونه اولیه لوگوی شرکت رویال داچ شل (سال ۱۹۰۰) یک صدف دوکفه‌ای رودخانه‌ای، با نمای جانبی بود، که در سال ۱۹۰۹ به صدف دلمه‌ای با نمای از بالا به پایین، تغییر یافت.

نشان تجاری این شرکت، در طول سال‌های قرن بیستم، تغییرات زیادی پیدا کرد و در سال ۱۹۱۵ رنگ زرد با حاشیه قرمز، بعنوان رنگ‌های منتخب این علامت تجاری انتخاب شد.

در خصوص انتخاب این دو رنگ، دلایل مختلفی ذکر شده است. رنگ بدنه کشتی‌های اولیه شرکت شل، قرمز رنگ بود، تا از بقیه نفتکش‌ها، قابل شناسایی باشد.

همچنین، شرکت‌هایی که با کشور اسپانیا دادوستد داشتند، با الهام از رنگ پرچم این کشور، رنگ‌های طلایی و قرمز را انتخاب می‌کردند.

گروهی نیز بر این باورند، که رویال داچ شل، شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا را در حکم رقیب خود، پیش رو داشت. این شرکت، رنگ زرد با حاشیه قرمز را انتخاب کرد، تا حس متفاوتی، در مقایسه با لوگوی شرکت استاندارد اویل، القاء کند.

آخرین ویرایش عمده در نشان تجاری این شرکت را، در سال ۱۹۷۱ یکی از مشهورترین طراحان صنعتی قرن بیستم، یعنی ریموند لوئیز انجام داد. لوگوی نهایی کمپانی شل، که در حال حاضر نیز استفاده می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده است، که در بیشتر مواقع، بیننده به تمرکز زیاد برای یادآوری نام مالک این علامت تجاری، نیاز ندارد!

لوگو شل

ارزش‌های سازمانی

رویال داچ شل، کسب‎وکار خود را براساس یک تعهد شفاف برای درست عمل‌کردن بنیان نهاده است. ارزش‌های اصلی شل، عبارت است از: صداقت، درستی و احترام به مردم. رویال داچ شل، مدعی است؛ که گروه‌های متنوع مردم را استخدام می‌کند و برای آن‌ها ارزش می‌آفریند.

به حقوق انسان‌های همکار، احترام می‌گذارد و شرایط کار ایمن و زمینه رشد و توسعه استعدادهای آن‌ها را فراهم می‌آورد.

عملیات

بخش عملیاتی رویال داچ شل، به چهار گروه عمده تقسیم می‌شود:

 • بخش بالادستی بین‌المللی
 • بخش بالادستی آمریکا
 • بخش پایین‌دستی
 • بخش پروژه‌ها و فناوری

بخش بالادستی بین‌المللی

بخش بالادستی بین‌المللی، از رویال داچ شل، مدیریت پروژه‌های بخش بالادستی در خارج از آمریکا را برعهده دارد.

وظیفه آن اکتشاف و تولید نفت خام، گاز طبیعی و گازمایع و انتقال این محصولات، به بخش‌ها و زیرساخت‌های لازم برای انتقال نفت و گاز به بازار فروش است.

از وظایف دیگر این مدیریت، هماهنگی با بخش میان‌دستی کمپانی شل، می‌باشد. از نظر جغرافیایی، بخش بالادستی بین‌الملل، عملیات بالادستی رویال داچ شل، در تمامی کشورهای جهان، بجز قاره آمریکا را مدیریت می‌نماید، که لازمه آن، داشتن سازمانی گسترده و متخصص، می‌باشد.

بخش بالادستی آمریکا

بخش بالادستی آمریکا، مدیریت پروژه‌های بخش بالادستی در آمریکای شمالی و جنوبی را برعهده دارد.

وظیفه این بخش، اکتشاف و تولید نفت خام، گاز طبیعی و مدیریت کلیه بخش‌های میان‌دستی و بالادستی رویال داچ شل، در آمریکای شمالی و جنوبی می‌باشد.

از وظایف دیگر این بخش، استخراج قیر از ماسه‌های نفتی بوده، که به نفت خام مصنوعی تبدیل شده است.

بخش پایین‌دستی

بخش پایین‌دستی شل، مدیریت توزیع، بازاریابی و همچنین مدیریت بر کارخانجات تولید فراورده‌های نفتی و مواد شیمیایی را بر عهده دارد.

فعالیت دیگر این بخش، ساخت پالایشگاه، کارخانه‌های تولید محصولات شیمیایی و نیز کارخانجات پتروشیمی است. از دیگر فعالیت‌های منحصربفرد این بخش از رویال داچ شل، احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز طبیعی می‌باشد. بخش پایین‌دستی شل، وظیفه انتقال و حمل‌ونقل نفت خام، گاز طبیعی و کلیه فراورده‌های نفتی رویال داچ شل را در سراسر جهان، بر عهده دارد.

بخش پروژه‌ها و فناوری

بخش پروژه‌ها و فناوری رویال داچ شل، مدیریت تحویل پروژه‌های بزرگ را بر عهده دارد. وظیفه حساس دیگری که بر عهده این بخش است، نظارت بر کلیه مراکز تحقیقاتی و فناوری شل، در کشورهای مختلف سراسر جهان، است.

این مدیریت همچنین، ارائه‌دهنده خدمات فنی، به هر دو بخش بالادست و پایین‌دست کمپانی رویال داچ شل، می‌باشد.

استراتژی و چشم‌انداز

استراتژی شرکت رویال داچ شل، در قالب یک شعار مطرح می‌شود، که چنین است:

«صنایع بالادستی مدرن و صنایع پایین‌دستی سودآور»

اهداف گروه شل، عبارت است از: مشارکت موثر، مسئولیت‌پذیری و سودآوری در نفت، فراورده‌های نفتی، گاز طبیعی، محصولات شیمیایی و سایر کسب‎وکارهای منتخب و همچنین مشارکت در تحقیق و توسعه سایر منابع انرژی، برای پاسخگویی به نیازهای متغیر مشتری و نیازهای روبه‌رشد جهانی، برای انرژی…

تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه، محور فعالیت‌های رویال داچ شل، بویژه در حوزه انرژی‌های نوین است. سیاست تحقیق و توسعه در شل عبارت است از: ابداع، توسعه و بکارگیری فناوری در کسب‌وکارهای بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت و نیز سوخت‌های تجدیدپذیر، هیدروژن و دی‌اکسیدکربن.

تمرکز فعالیت‌های تحقیق و توسعه رویال داچ شل، در حوزه‌های زیر است:

 • رهبری فنی، محیطی و هزینه‌ای در کسب‌وکارهای موجود و خلق فرصت‌های کسب‎وکار جدید.
 • حفظ مزیت رقابتی در فناوری ال‌ان‌جی بویژه فرآوری، ایمنی، مسائل زیست‌محیطی حمل و نقل و ذخیره آن.
 • تداوم فعالیت‌های تبدیل زغال سنگ به گاز و مایع با تاکید بر کاهش هزینه‌های سرمایه‌ای و افزایش فروش و بازدهی کارخانه‌ها و عملکرد زیست‌محیطی.
 • خلق راه‌حل‌های فناوری، به منظور افزایش دسترسی به منابع هیدروکربنی و توسعه فراورده‌های مختلف.
 • رویال داچ شل تاکنون؛ تعداد ۲۶۶۲۱ اختراع، به نام خود، ثبت کرده است.

میزان فروش

درآمد شرکت رویال داچ شل در فاصله پنج سال، به دو برابر افزایش یافت. درآمد ۱۶۰ $ میلیارد دلاری در سال ۲۰۰۲، در سال ۲۰۰۵ به ۳۰۶٫۷ $ میلیارد دلار و سال ۲۰۰۶ به ۳۱۸٫۸ $ میلیارد دلار و در نهایت این رقم، یعنی درآمد سالیانه این شرکت، در سال ۲۰۱۱ به ۴۷۰٫۱۷۱ $ میلیارد دلار، افزایش یافت.

سود خالص رویال داچ شل، در سال ۲۰۰۶ معادل ۲۵٫۳ $ میلیارد دلار و این رقم در سال ۲۰۱۱ برابر ۳۱٫۱۵۸ $ میلیارد دلار بود، که در سال ۲۰۱۰ نسبت به سال پیش از آن، افزایشی معادل ۱۴٫۲٪ درصد در حوزه اکتشاف و تولید، ۱٫۵۷٪ درصد در حوزه تولید گاز طبیعی، ۱٪ درصد در بخش صنایع شیمیایی و ۱٪ درصد نیز، در بخش فروش فراورده‌های نفتی داشته است. تعداد چاه‌های فعال این شرکت، در سال ۲۰۰۶، برابر ۲۴٫۳۵۲ چاه نفت و ۳٫۲۳۱ چاه گاز بوده است.

در فهرست فورچون ۵۰۰، از بزرگترین شرکت‌های جهان، که توسط مجله فورچون منتشر می‌شود، در سال ۲۰۱۱ رویال داچ شل، پس از اکسان‌موبیل و وال‌مارتدر مکان سوم این فهرست، جای گرفت.

مدیریت ارشد

رییس هیئت مدیره

رییس هیئت مدیره شل، “یورما اولیلا” فنلاندی است. او که در ژوئن ۲۰۰۶ به رویال داچ شل پیوست، قبلاً، سال‌ها به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره شرکت نوکیا فعالیت می‌نمود. اولیلا، همچنان رییس هیئت مدیره و مدیر عامل غیر اجرایی شرکت نوکیا، محسوب می‌شود.

دوران طلایی رهبری او در نوکیا، از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹ به‌عنوان مدیر اجرایی و از سال ۱۹۹۹ تا زمان پیوستن او به شل، به‌عنوان مدیرعامل، شخصیتی استثنائی از او، در اذهان ساخته بود.

وی نوکیا را، به یک شرکت در رده کلاسِ جهانی، تبدیل کرد و در زمان رهبری، مقام اول جهانی، در زمینه فناوری اطلاعات راه دور و نیز گوشی‌های تلفن همراه را، به صورت مداوم، برای شرکتش به‌ارمغان آورد.

کمپانی شل با به خدمت گرفتن این اسطوره فنلاندی، که در حال حاضر رییس هیئت مدیره نوکیا و مدیر غیراجرایی شرکت فورد نیز هست، رویای دستیابی به جایگاه برترین شرکت جهان را، در سر می‌پروراند.

پاسخ دهید