ایرانیان مقیم خارج، جشن سال نو را چگونه برگزار می‌کنند؟

0

سلامت نیوز: سبزه ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۳۰ دلاری، سمنوی ۵ دلاری و ۱۰ دلاری، ماهی قرمز، نان نخود‌ چی و برنجی و… تخم مرغ رنگی ۵ دلاری ،سنجد و سماق و… میزهای کوچک سالن ورزشی مدرسه فارسی شیکاگو را زینت بخشیده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، هر چند دمای هوا منفی 9 درجه است و برف زمستانه در بیرون مدرسه هیچ نشانی از آمدن بهار ندارد اما شور و اشتیاق مشتریان برای خرید هفت‌سین در مدرسه فارسی خبر از آمدن بهار می‌دهد.
بازارچه نوروزی ایرانیان شیکاگو برای مسئولان مدرسه فارسی یک دعوت است با چندین هدف. هدف اصلی آن فراهم کردن هفت سین برای ایرانی‌هاست و دیگر هدفش کمک مالی به مدرسه‌ای است که هفته‌ای یک روز کلاس‌های خواندن و نوشتن فارسی و آشنایی با فرهنگ ایرانی برای نسل دوم ایرانیان امریکا را برگزار می‌کند.
ساعت از نه صبح گذشته که فروشندگان غرفه‌ها میزهایشان را می‌چینند؛ بخشی از بازار مربوط به زنان ایرانی سرپرست خانوار است که شیرینی‌های نوروزی و سایر محصولات خانگی‌شان مثل سبزه‌های عید را برای فروش آورده‌اند و بخش دیگر مربوط به مدرسه است برای فروش محصولاتی مانند ماهی قرمز، سنجد و تخم مرغ رنگی. ساعت از ۱۱ صبح که می‌گذرد سالن ورزشی پر می‌شود از خانواده‌هایی که با بچه‌ها و جوان‌هایی که با دوست‌های امریکایی و… برای تهیه هفت سین آمده‌اند. تا ساعت ۲ و زمان اتمام بازارچه تقریباً میزها از محصولاتشان خالی شده‌اند و ایرانی‌ها با دستانی پر از سبزه و ماهی قرمز و شیرینی عید و سایر اقلام هفت‌سین به خانه باز می‌گردند. موزه دانشگاه شیکاگو به مناسبت نوروز میهمان برنامه انجمن زرتشتیان شیکاگو است. تصاویر و اشیای باستانی از تخت جمشید در معرض نمایش عموم گذاشته شده‌اند و هفت‌سینی که نان و نخ و سوزن هم دارد در مقابل در ورودی موزه چیده شده است. برنامه رنگ کردن تخم مرغ‌ها امروز در موزه برپاست و خانواده‌های ایرانی برای آشنایی کودکانشان با هفت سین و رنگ کردن تخم مرغ‌ها به موزه می‌آیند و میهمانان امریکایی هم پس از تور موزه گردی پرسپولیس با سمبل‌های هفت سین ایرانی آشنا می‌شوند.
در چهارشنبه آخر سال، خانه ایران شیکاگو با وجود برف شدید برنامه چهارشنبه سوری را با برپایی آتش و سرو‌راش برگزار می‌کند و جمعیت از ساعت ۶ عصر تا ۹.۵ شب خودشان را به محل چهارشنبه سوری می‌رسانند تا رنگ پریدگی، زردی و بیماری و مشکلات‌شان را به آتش بدهند و از آتش نیرو بگیرند و این رسم کهن را گرامی بدارند. برای آنهایی که از بازارچه نوروزی جا مانده‌اند سبزه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای امریکایی مثل «کاسکو» و «جوول» و «هول فود» می‌تواند کمکی برای پر کردن سفره هفت سین باشد؛ سبزه‌ای که شاید موس ایرلندی است و شاید گندم سبزی که در غرفه نوشیدنی‌ها برای نوشیدن سرو می‌شود. سرکه بالزامیک جای سرکه را می‌گیرد و سکه ۲۵ سنتی جای سکه ایرانی را. از چند روز مانده به نوروز تا روزهایی بعد از آن برنامه‌های متفاوتی در شهرهای مختلف امریکا برگزار می‌شود از میهمانی‌های دوستانه و گرفتن فال حافظ و عیدی دادن گرفته تا برگزاری سیزده بدر نه درروز سیزدهم که در نخستین آخر هفته تعطیل پس از روز سیزدهم. نوروز در غربت معنی مختلفی دارد؛ برای دانشجویان ایران گره می‌خورد با اسکایپ و واتس اپ و فیس تایم و حضور مجازی در هفت سین خانواده و برای خانواده‌هایی که سال‌هاست در امریکا ساکن هستند تلاش برای حفظ رشته پیوند فرزندانشان با نوروز ایرانی که با دورهمی‌ها و جشن‌های عمومی و خصوصی آن را گرامی می‌دارند.


پاسخ دهید