ارتباط دادن کامپیوترها به طور مستقیم با مغز انسان

0

مغز انسان به حدی پیچده و عجیب است که هنوز محققان در خصوص افزایش ظرفیت مغز و تقویت آن به راه حل قطعی و علمی نرسیده اند به همین دلیل محققان در تلاش برای ارتباط دهی مغز انسان با کامپیوتر به منظور تقویت مغز هستند.الون ماسک؛ بنیان گذار کمپانی های بزرگی مثل تسلا و اسپیس ایکس اخیرا از تکنولوژی نئورالینک یا پیوند عصبی که با کار گذاشتن الکترودهایی در مغز انسان، برقراری ارتباط میان اعصاب و کامپیوتر ها و کنترل و تقویت هوش انسانی انجام می گیرد حمایت می کند.
ماسک اخیرا کمپانی جدیدی را تحت عنوان کمپانی نئورالینک بنیان نهاده است که به معنی ارتباطات میان اعصاب است. طبق گزارشات ، هدف این کمپانی ارتباط دادن کامپیوترها به طور مستقیم با مغز انسان است.
این کارآفرین بیلیونر که پیش از این روی پروژه های عظیمی مثل فرستادن انسان به مریخ سرمایه گذاری کرده بود در حال حاضر به دنبال تکنولوژی جدید ارتباط دادن اعصاب انسان و کامپیوتر است که اصطلاحا به آن (پروژه بند کفش عصبی) گفته می شود. در این تکنولوژی با قرار دادن ریز الکترودهایی در مغز انسان امکان انجام محاسبات مستقیم و پیچیده در لحظه برای انسان فراهم می شود.

این شرکت به طور رسمی کار خود را آغاز نکرده است اما ماسک بعد از گزارش مجله وال استریت در صفحه توییتر خور اعلام کرد که این تکنولوژی تا هفته آینده رسما بیرون خواهد آمد.
او قبلا درباره این تکنولوژی گفته بود که این ایده، ایده ای است که هرچه زودتر کسی باید آن را پیگیری کند و اگر این کار انجام نشود او این کار را خواهد کرد.
نئورالینک در ماه جولای در کالیفرنیا و به عنوان یک شرکت بزرگ تحقیقات پزشکی ثبت شد و تمام سرمایه گذاری آن را ماسک به شخصه انجام داد.
ماه گذشته در برنامه ای در دوبی ، ماسک رسما گفته بود در آینده ای که کامپیوتر ها حکمرانی می کنند مردم نیاز خواهند داشت با اندام های مصنوعی از نظر جسمی و ذهنی تقویت شوند.
گفتنی است که در حال حاضر تعامل میان مغز انسان و کامپیوتر یک سویه بوده و نهایت کاربردش این است که به انسان هایی با آسیب دیدگی مغزی کمک کند. البته اخیرا پیشرفت هایی هم در زمینه مدلسازی احساسات مغز انجام شده است. اما ایده تقویت مغز و ارتباط دوسویه میان مغز و کامپیوتر برای اولین بار است که اجرایی می شود.

منبع/خبرگزاری دانشجو

ارسال شده در 10 فروردین 1396 توسط آقای توکلی با موضوع اخبار پزشکی


پاسخ دهید