آیا فرزند من آمادگی داشتن یک تلفن همراه را دارد؟

0

کودکان بسیار کوچک در سنین مختلف با در دست داشتن  تلفن همراه به این طرف و آن طرف می روند. در یک مطالعه ی اخیر ۲۲ درصد از بچه ها در مدرسه با تلفن همراه هستند، این در مقایسه با ۶۰ درصد از جوانان و ۸۴ درصد از نوجوانان است.

بسیاری از پدر و مادر ها ممکن است ندانند که آیا فرزند آن ها برای تلفن همراه آمادگی دارد؟ همان طور که شما می دانید جوانب مثبت و منفی وجود دارد. والدین فکر می کنند تلفن همراه یک استناد ایمنی برای فرزند آن ها است. آن ها می خواهند در هر زمانی قادر به دسترسی به فرزند خود را داشته باشند و همچنین می خواهند از فرزند خود با استفاده از تلفن همراه در مسافت های دور مراقبت کنند. این امر به ویژه برای فرزندان شما که تنها در خانه هستند یا بعد از مدرسه تنهایی پیاده روی می کنند هم مفید است.

یک روانشناس بالینی می گوید: یک پسر ۶ ساله پس از خارج شدن از اتوبوس مدرسه در راه خانه گم می شود. یک راننده به او یک تلفن همراه می دهد. پسرک که در حومه ی شهر شیکاگو زندگی می کرد می گوید: نه اتوبوس و نه دانشکده ای وجود نداشته است. پس از ۱ ساعت بسیار پر تنش پسرک با تلفن اتوبوس را پیدا می کند، به همین دلیل پدر او تصمیم گرفت به او یک تلفن همراه بدهد تا در کوله پشتی خود نگه دارد. اگر از گوشی تلفن همراه واقعاً برای دسترسی به پدر و مادر شما و برای کودکان در یک وضعیت مشترک باشد چیز خوبی است ولی اگر برای موارد دیگر باشد مناسب نیست.

خطرات گوشی همراه برای فرزندان:

اگر فرزند شما یک گوشی هوشمند دارد دسترسی او به وب سایت های نامناسب ممکن است آسان باشد. او ممکن است برنامه و محتواهایی را که با خشونت، رابطه ی جنسی و مرگ مرتبط است ببیند. بسیاری از بچه ها توهماتی از آن برنامه ها را در ذهن خود جایگذاری می کنند و آن ها را درک نمی کنند و همین طور این مسئله باعث محرومیت آن ها از خواب می شود.

کودکان و نوجوانان با گوشی ها هوشمند خود برای بیدار ماندن وسوسه می شوند و در اواخر شب به بازی کردن و ارتباط پیامی با دوستان خود می پردازند. تلفن های همراه می توانند خطرهای سایبری به ارمغان بیاورند. طبق گفته ی یک دانشمند، اگر تا به حال خانه ی شما امن بود اما حال دیگر با تلفن همراه و رسانه های اجتماعی، دیگر خانه ی هیچکس امن نیست. کودکان و نوجوانان با تلفن های همراه نیز به انزوای اجتماعی و گوشه گیری مبتلا می شوند.

دلایل دیگری برای دادن تلفن همراه به کودکان وجود دارد. برخی از والدین بیش از حد از بچه های خود می خواهند که مداوم با آن ها در ارتباط باشند بدون اینکه در مورد خطرات تلفن همراه فکر کنند. بچه های جوان با تلفن همراه می توانند به مردم اطلاعات اشتباه بدهند. همچنین خطر ابتلا به وابستگی وجود دارد. پس از خرید یک تلفن همراه برای فرزند خود نیاز به یک طرح جداگانه برای او دارید و توجه داشته باشید که چه مقدار از اطلاعات تلفن استفاده می کند.

تصمیم گیری:

فرزند شما زمانی می تواند تلفن همراه داشته باشد که دستورالعمل های لازم را برای استفاده از آن را از شما یاد بگیرد، اگر آن ها تمایلی به این کار نداشتند هنوز آماده نیستند. برای بیشتر بچه ها این اتفاق می افتد که در سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی، پدر بزرگ یا مادر بزرگ ها یا دوستان به آن ها یک تلفن همراه به غلط هدیه می دهند.

نکاتی امن برای استفاده از تلفن همراه:

استفاده از برنامه ها و یا کنترل والدین بر روی آن ها، صحبت کردن درباره ی متن ها و انواع وب سایت ها و مشاهده ی آن ها، داشتن یک الگوی خوب با تلفن همراه، داشتن رمز عبور تلفن همراه، صبحت با بچه ها در مورد خطرات ارسال محتوای جنسی، نگاه کردن به تلفن همراه فرزند شما به دور از چشم او حداقل یک ساعت قبل از خواب و شارژ شدن آن در خارج از اتاق خواب، تعیین محدودیت های زمانی صفحه ی نمایش، محدود کردن فرزند به استفاده از یک تلفن عمومی به جای یک گوشی هوشمند.

لینک مرتبط: اثرات مضر گوشی همراه و ایجاد اختلالات خواب


پاسخ دهید